13 ایده جدید برای اینکه یاد بگیریم چگونه پاورپوینت درست کنیم؟

در این قسمت از مقالات دورنوشت، می خواهیم آموزش دهیم که چگونه پاورپوینت درست کنیم که زیبا باشد و مورد توجه همه افراد قرار بگیرد. تقریبا همه دانشجویان در دوران تحصیلات تکمیلی ملزم هستند تا پاورپوینت دفاع بسازند. تم پاورپوینت دانشجویی در این مقاطع از این جهت اهمیت دارد که دانشجویان باید تمامی مطالب پایان نامه خود را به صورت خلاصه ییان کنند. اما بسیاری از دانشجویان هنگام انجام پاورپوینت حرفه ای با مشکلات فراوان روبرو می شوند. نحوه ساخت پاورپوینت دفاع به زمان و مهارت زیادی نیاز دارد. اینکه بدانید چگونه اسلاید پاورپوینت را طراحی کنید، بسیار مهم است. ما در این مقاله به برخی از مهم ترین نکات ساخت پاورپوینت زیبا اشاره خواهیم کرد. برای اینکه با نحوه ارائه پاورپوینت آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم که مقاله نحوه ارائه سمینار کارشناسی ارشد را مطالعه کنید.

چگونه پاورپوینت درست کنیم؟
چگونه پاورپوینت دفاع بسازیم؟

فهرست مطالب

اما به راستی پاورپوینت دفاع چیست و چگونه پاورپوینت درست کنیم؟

پاورپوینت یکی از برنامه های گرافیکی و بهترین برنامه جهت ارائه سمینار کارشناسی ارشد، کنفرانس ها، دفاع پایان نامه و رساله دکتری می باشد. نرم افزار پاورپوینت آنقدر کاربرپسند است که دانشجویان و اساتید در تمامی کارهای عمومی و تخصصی خود می توانند از آن بهره مند شوند. برای اینکه بدانید پاورپوینت چیست و چگونه درست می شود باید ابتدا از نرم افزار پاورپوینت شناخت کامل داشته باشید و به تمامی ابزار های پاورپوینت مسلط باشید. بعد از اینکه به این شناخت کامل رسیدید، وقت آن رسیده است که به انجام پاورپوینت حرفه ای بپردازید. در ادامه به 10 نمونه از روش های ساخت پاورپوینت دفاع می پردازیم.

چگونه پاورپوینت دفاع پایان نامه بسازیم؟

1- مفهوم کلیدی پایان نامه و رساله خود را به طور شفاف بیان کنید

بی شک هر پایان نامه یا رساله ای دارای یک هدف محوری یا کلیدی است. این مفهوم کلیدی باید در سرتاسر پاورپوینت دفاع شما مشهود باشد. استفاده از اهداف اصلی پروژه در سرتاسر پاورپوینت دفاع به اساتید کمک می کند تا به خوبی با محتوای پایان نامه شما ارتباط برقرار کنند. پیش از انجام پاورپوینت دفاع، مفهوم اصلی آن را کاملا برای خودتان روشن کنید. سپس تمامی مفاهیم را به میزان مناسب در همه اسلاید های پاورپوینت خود قرار دهید. رنگ، تم پاورپوینت، اینفوگرافیک، نمودار و تصاویر باید با مفهوم اصلی پایان نامه شما هم خوانی داشته باشند. بیشتر تمرکز خود را بر روی فصول 4 و 5 پایان نامه و رساله خود بگذارید.

2- بر نوآوری پایان نامه خود تأکید کنید

در این قسمت از مقاله چگونه پاورپوینت درست کنیم باید بدانید که نحوه ارائه نوآوری پایان نامه بسیار مهم است. می توانید از اینفوگرافیک و یا موشن گرافیک پاورپوینت استفاده کنید. رساله یا پایان نامه شما باید دستاوردهای تازه ای برای رشته تحصیلی تان به ارمغان بیاورد و یک موضوع جدیدی را تشریح کند. سعی کنید این دستاورد ها را در هر قسمت از پاورپوینت که لازم است مورد استفاده قرار دهید. مثلا با بیان هر مسئله یا مشکل یا خلاء موجود در تحقیقات، فورا بگویید که پایان نامه شما چگونه آن مشکل را برطرف کرده یا قدمی در راستای حل آن برداشته است. می توانید اسلاید هایی را به این موضوع اختصاص دهید که روش های تحقیق شما چه مزیتی نسبت به دیگر روش ها دارند. به طور دقیق مشخص کنید که نوآوری یا ابداع شما در زمینه مورد نظر چه بوده است.

3- پروژه خود را به وسیله اینفوگرافیک با مطالعات پیشین مرتبط سازید

شما می توانید نمودارها و اینفوگرافیک های جذاب و منحصر به فردی در پاورپوینت طراحی کنید. به وسیله این ابزارها می توانید نقشه ای کلی از تحقیقات پیشین در رشته تحصیلی خود ارائه دهید. سپس تحقیق خود را نیز در این میان جای داده و با ابزارهای بصری به خوبی نشان دهید که پایان نامه شما چگونه در میان این تحقیقات قرار می گیرد. می توانید به کمک اینفوگرافیک تمامی مطالب پایان نامه خود را به هم ارتباط دهید.

4- ساختار استاندارد طراحی پاورپوینت دفاع را رعایت کنید

 • از نکات مهم مقاله چگونه پاورپوینت درست کنیم آن است که باید ساختار پاورپوینت دفاع خود را متناسب با موضوع پژوهش اصلی انجام دهید.
 • اسلاید های صفحه عنوان، کلیات پژوهش، پژوهش های پیشین، روش تحقیق، نتایج، بحث، نتیجه گیری و پیشنهادات پژوهش خود را به ترتیب طراحی کنید. در صفحه عنوان یا صفحه اصلی فراموش نکنید که عنوان تحقیق، نام و نام خانوادگی خود و استاد راهنما، نام دانشگاه و جزئیات واحد درسی را ذکر کنید. بخش های کلیات، پژوهش های پیشین و روش تحقیق را به صورت خلاصه در حد 5 الی 6 اسلاید بسازید. بهتر است در بخش بحث و نتایج، از شکل، نمودار و اینفوگرافیک بیشتری استفاده کنید. سعی کنید بخش جمع بندی را بسیار خلاصه اما جامع بنویسید. در بخش نتیجه گیری به هیچ عنوان از منابع دیگران استفاده نکنید، فقط نتیجه پایان نامه خود را ذکر کنید.

5- دلیل انتخاب عنوان تحقیق خود را بیان کنید

 • ممکن است دانشجویان و اساتید از موضوع انجام تحقیق شما آگاه نباشند و یا شاید متخصصانی از دیگر رشته های تخصصی یا افراد غیرمتخصص در اتاق کنفرانس باشند. بنابراین خوب است با بیان شفاف موضوع تحقیقتان، مخاطب را در جریان مناسب آن قرار دهید.
 • تصویری دقیق از اهمیت رشته تحصیلی و موضوع تحقیق خود، دغدغه های موجود در این حوزه، ارتباط این دغدغه ها با زندگی روزمره مردم و غیره ارائه دهید. تا جای ممکن از تصاویر و واژگان ساده و فهم پذیر در اسلایدها استفاده کنید.

6- در هر اسلاید فقط روی یک موضوع خاص تمرکز کنید

 • ممکن است بخواهید نکات زیادی را در طول ارائه پاورپوینت خود بیان کنید. به این ترتیب حواستان باشد، زمان دفاع پایان نامه شما محدود است و باید مراقب باشید که همه مطالب را یکجا ارائه ندهید. در هر اسلاید تنها بر یک نکته اصلی تمرکز کنید.
 • بیان کردن یک نکته در هر اسلاید کمک می کند تا مخاطب شما بهتر بتواند بر آن موضوع تمرکز کند.
 • اگر چند نکته مرتبط به هم را می خواهید در یک اسلاید بیاورید، بهتر است به صورت نمودار، جدول و اینفوگرافیک طراحی کنید.

7- هرچه کمتر بهتر

 • در مقاله چگونه پاورپوینت درست کنیم باید به این نکته توجه کنیم که جملات پاورپوینت دفاع را به خلاصه ترین حالت ممکن بنویسیم. بهتر است مطالب را به صورت تیتروار و خلاصه بیان کنید. بهتر است خودتان جزئیات مطالب را توضیح دهید. اسلاید ها را به صورتی طراحی کنید که فقط کلیت مطلب را نشان دهند.
 • مخاطبان شما بیشتر باید به حرف های شما گوش دهند.

8- برای اینکه بدانیم چگونه پاورپوینت درست کنیم باید حواسمان به فونت و غلط های املایی باشد

 • اندازه صحیح فونت و صحیح بودن کلمات، می تواند اثرگذاری پاورپوینت دفاع شما را بالا ببرد. در صورت وجود غلط املایی در پاورپوینت دفاع، مطمئنا تأثیر منفی روی ذهنیت اساتید می گذارد. اندازه و رنگ فونت را به گونه ای انتخاب کنید که در اسلاید کاملا به چشم بیاید (کنتراست رنگی داشته باشد) و با رنگ کلی اسلاید همخوانی داشته باشد.
 • هنگام طراحی تم پاورپوینت، رنگ و اندازه فونت ها، محیط اتاق کنفرانس را در نظر داشته باشید و متناسب با آن طراحی کنید. مثلا اگر اتاق خیلی تاریک است، زیاد از رنگ های روشن که چشم را اذیت می کنند، استفاده نکنید.

9- پیشرفت روند کار را در اسلایدها نمایش دهید

• پایان نامه یا رساله شما می تواند زمان طولانی را سپری کند. لازم است داوران در جریان روند ارائه شما قرار بگیرند.
• یک راه برای نمایش پیشرفت کار آن است که در بالا اسلاید به صورت افقی و یا سمت راست صفحه به صورت عمودی، بخش های مختلف پایان نامه را قرار دهید و هر بخشی که توضیح می دهید را به صورت رنگ مجزا نشان دهید.
• یکی دیگر از راه های نشان دادن روند پیشرفت ارائه، استفاده از شماره صفحه در اسلاید است.

10- ارائه داده های مفید راهی مناسب برای اینکه بدانید چگونه پاورپوینت درست کنیم

• اعداد و ارقام برای هر پایان نامه یا رساله ای لازم هستند. چراکه ادعای شما در آن پایان نامه را تأیید می کنند.
• اما حواستان باشد که مخاطب شما باید بتواند در زمان کوتاهی اعداد، ارقام، جدول و نمودارهای شما را بخواند و درک کند.
• اگر اسلاید ارائه دفاع پایان نامه شلوغ باشد، مخاطب به سرعت خسته و کلافه خواهد شد.
•داده ها را به صورت ساده و گرافیکی ارائه کنید. مثلا با استفاده از نمودارهای دایره ای و خطی.

11- یکپارچگی پاورپوینت دفاع را هرگز نادیده نگیرید

• مهم ترین نکته در انجام پاورپوینت حرفه ای یکپارچگی آن است. یعنی هر اسلاید باید بیان کننده اسلاید قبلی باشد و پیش زمینه مفهومی را برای اسلایدهای بعدی فراهم کند.
• ساخت پاورپوینت دفاع شما هم باید درست مثل محتوای آن یکپارچه و منسجم باشد. یعنی طوری طراحی نکنید که رنگ و تم یک اسلاید با اسلاید بعد یا قبل تفاوت چشمگیری داشته باشد. در واقع همه اسلایدها را بر اساس یک تم یا قالب یکسان طراحی کنید. در غیر این صورت، داوران با دیدن تفاوت های بصری چشمگیر در پاورپوینت دفاع شما گمراه خواهند داد.

12- با مطالب طولانی اما ضروری چگونه پاورپوینت درست کنیم؟

 • به احتمال زیاد وقت نخواهید داشت تا همه جزئیات را توضیح دهید. برای دفاع حدود 30 دقیقه وقت دارید. بنابراین روی هر اسلاید شاید نهایتا بتوانید 1 تا 2 دقیقه تمرکز کنید. پس لازم است تمرکز اصلی تان را روی مفاهیم کلیدی و محوری بگذارید.
 • جزئیاتی که برای بیان یک مفهوم کلیدی ضروری است، در اسلاید جداگانه ای بیاورید. یعنی نخست مفاهیم کلیدی، دغدغه ها، پرسش ها، اثبات ها و دستاوردهای مربوط به آن ها را در یک اسلاید بیاورید. سپس جزئیات ضروری آن را در اسلایدها بعدی ضمیمه کنید.

13- حتماً پاورپوینت دفاع خود را بدهید افراد متخصص زودتر بررسی کنند

نظر دیگران می تواند کیفیت پاورپوینت دفاع شما را بهبود بخشد. از همکاران، دوستان، هم کلاسی ها یا دیگر متخصصان حوزه تخصصی شما ممکن است حواسشان به چیزهایی باشد که شما در آن لحظه متوجه آن نبوده اید.  بهتر است حداقل یک بار دفاع پاورپوینت خود را روبروی این افراد ارائه دهید. باز می توانند نکاتی را از جنبه های گوناگون به شما گوشزد شوند.

چگونه پاورپوینت حرفه ای بسازیم؟

سفارش پاورپوینت ارزان در دورنوشت

در این مقاله برای پاسخ به این سوال که چگونه پاورپوینت درست کنیم 13 روش را بیان کردیم. اگر می خواهید برای ساخت پاورپوینت زیبا و حرفه ای دچار مشکل نشوید و در کمترین زمان، یک پاورپوینت حرفه ای بسازید، حتما این مقاله را مطالعه کنید. همچنین اگر می خواهید برای انجام پاورپوینت دفاع کارشناسی ارشد خود ثبت سفارش کنید، همین حالا سفارش پاورپوینت پایان نامه خود را در دورنوشت ثبت کنید و از 10 درصد تخفیف ما بهره مند شوید.

پرسش های متداول درباره اینکه چگونه پاورپوینت درست کنیم؟

انجام پاورپوینت دفاع خود را از کجا شروع کنیم؟

بهتر است بعد از نام خدا، با یک اسلاید مجزا که شامل نام رشته، عنوان، مشخصات دانشجو و استاد و تاریخ ارائه است، پاورپوینت خود را شروع کنید.

تعداد اسلاید پاورپوینت پایان نامه چقدر است؟

معمولاً برای ارائه پاورپوینت پایان نامه کارشناسی ارشد حدود 25 تا 30 دقیقه وقت دارید. برای این مدت زمان چیزی بین 30 تا 35 اسلاید کافیست است.

چه مواردی را باید در پاورپوینت دفاع خلاصه کرد؟

مبانی نظری، نتایج، جمع بندی از مواردی هستند که باید در پاورپوینت دفاع به طور خلاصه بیان شوند.

نکات مهم در ساخت پاورپوینت دفاع چه هستند؟

جملات پاورپوینت شما کوتاه باشند. غلط املائی نداشته باشد. مطالعات پیشین و دستاورد های پایان نامه جدید مقایسه شود. حداکثر 30 اسلاید طراحی شود. به صورت تیتروار و مطالب مهم بیان شود. از اینفوگرافیک و نمودار استفاده شود. تم و قالب کل پاپورپوینت شبیه هم باشد. از یک ترکیب رنگ متضاد استفاده شود. خوب است که تم اسلاید پاورپوینت دفاع روشن باشد. حداکثر از 2 فونت استفاده شود.