در این مقاله به نحوه انتخاب موضوع پروپوزال خواهیم پرداخت. انتخاب موضوع اولین و مهمترین مرحله از روند انجام پروپوزال است. این مرحله به نوعی تعیین‌کننده بقیه مراحل پروپوزال نظیر بیان مسئله، اهمیت و ضرورت انجام تحقیق، روش شناسی تحقیق و … است. بنابراین مهم است که مطمئن شوید یک موضوع قوی، جذاب و جدید انتخاب کنید. موضوع پروپوزال باید به نحوی انتخاب شود که قبل از شما کسی آن موضوع را برای پروپوزال خود انتخاب نکرده باشد. اگر می خواهید در ارتباط با پروپوزال اطلاعات جامع تری کسب کنید حتما مقاله فرق بین پروپوزال و مقاله را مطالعه کنید.

راهکاری های جدید برای انتخاب موضوع پروپوزال

توانایی موضوع پروپوزال مناسب یک مهارت مهم برای هر دانشجویان مقطع ارشد و دکتری می باشد. اهمیت نوشتن یک پروپوزال خوب می‌تواند باعث شود که دانشجویان با گذشت زمان احساس کنند که همه اینها نتیجه انتخاب یک موضوع مناسب با آگاهی و بینش کافی است. در این راستا اگر چند مرحله مهم را بدانید، موضوع پروپوزال می‌تواند سریع، آسان و علمی باشد. در این مطلب خواهید دید که چگونه می‌توانید در پنج مرحله آسان و بدون استرس موضوعات مناسبی را برای پروپوزال خود بیابید. همچنین در خصوص موضوع خود تا جایی که سعی دارید مطالعه آزاد و خارج از حوزه تحقیق داشته باشید تا بتوایند بر روی موضوع مورد نظر تسلط پیدا کنید.

انتخاب موضوع سمینار
نحوه انتخاب موضوع پروپوزال ارشد و دکتری

نکات مهم در انتخاب موضوع پروپوزال را حتما به خاطر بسپارید

 • موضوعی را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید.
 • موضوعی را برگزینید که اطلاعات زیادی از آن در دست باشد.
 • در ارتباط با موضوعی پروپوزال بنویسید که داده های آن در دسترس باشد.
 • خواندن مطالعات پیشین می‌تواند به شما در انتخاب دامنه موضوع کمک کند.
 • دستورالعمل ‌های مربوط به موضوع پروپوزال که توسط استادتان ارائه شده است را مرور کنید. از استاد خود پیشنهاداتی بخواهید.
 • در مورد ایده ‌های موضوع پروپوزال با همکلاسی های خود صحبت کنید.

5 مرحله ساده برای اینکه بدانید چگونه موضوع پروپوزال انتخاب کنیم؟

برای اینکه یک پروپوزال قوی ارائه دهید، حتما باید قوانین و استاندارد های لازم را رعایت کنید. اگر مراحل موضوع پروپوزال را به ترتیب طی کنید، قطعا یک پایان نامه خوب و حرفه ای خواهید داشت. شاید برای انجام تحقیق دانشجویی به وسواس و زمان گذاشتن نیاز نباشد، اما برای انجام پروپوزال کارشناسی ارشد باید تمام تمرکز خود را گذاشته و از اولین مرحله تا مرحله منبع دهی حرفه ای نگارش کنید. بر روی ایده ‌ها و انتخاب ‌های شکل گرفته در ذهنتان پیرامون موضوع پروپوزال با استاد خود بحث و مشورت کنید. برای اینکه بدانید چگونه موضوع پروپوزال انتخاب کنیم؟ مراحل زیر را به ترتیب طی کنید.

مرحله 1: مقالات جدید لاتین را بررسی کنید

اولین مرحله ایجاد موضوع پروپوزال ارشد، جستجو مقالات معتبر و جدید لاتین از منابع موثق است. بهتر است مقالاتی را انتخاب کنید که هم بکر باشند و هم مطمئن شوید که توانایی انجام آن را دارید. بهتر است مقالاتی را پیدا کنید که هنوز در ایران کار نشده اند. ببینید آیا مطالب مقالاتی که دانلود کرده اید نوآوری دارد یا خیر!. سپس از بین مقالات انتخابی یک مقاله بیس انتخاب کنید که تمامی کار پروپوزال خود را بر طبق محتوای این مقاله پیش ببرید. در مرحله بعدی یک لیست از موضوع های احتمالی تهیه کنید و مراحل انتخاب موضوع پروپوزال را آغاز کنید.

مرحله 2: یک موضوع کلی انتخاب کنید

وقتی مقاله بیس را انتخاب کردید، نوبت به مرحله انتخاب موضوع می رسد. اگر می‌خواهید بقیه مراحل پروپوزال نویسی بدون پیچیدگی باشد، انجام این مرحله را با حساسیت و تمرکز کامل انجام دهید. به یاد داشته باشید که این مرحله مهمترین بخش کار شماست. مطالعه و جستجو برای یافتن یک موضوع یا یک ایده باعث صرفه‌ جویی در وقت ‌تان نیز می شود. به شما در بقیه مراحل کمک می‌کند. بنابراین بهتر است در انجام آن عجله نکنید. با انتخاب یک موضوع بسیار کلی روند انجام پروپوزال خود را شروع کنید. هرچه قدر موضوع کلی تر باشد، بهتر می‌توانید به متون و اطلاعات کافی در آن حوزه دست یابید.

مرحله 3: عنوان خاص و جدید انتخاب کنید

وقتی موضوع پروپوزال خود را به صورت کلی انتخاب کردید، مرحله بعدی این است که عنوان فوق العاده خاص و منحصر به فردی برای پروپوزال خود انتخاب کنید. این کار به شما کمک می‌کند که داوران حاضر در جلسه را متقاعد کنید که موضوع شما ارزش مطالعه و سرمایه گذاری دارد. اگر این مرحله کمی طول کشید و با تغییر نظر و انتخاب های مختلف روبرو شدید، نگران نباشید. زیرا هنگامی که این مرحله را ثبت می‌کنید، بقیه کارها آسان خواهد بود. راهکار درست و منطقی این است که در ابتدا موضوع ‌تان را انتخاب کنید و سپس عنصر خاصی از آن موضوع را استخراج کنید.

مرحله 4: موضوع پروپوزال خود را به عنوان یک سوال تعریف کنید

وقتی موضوع پروپوزال خود را انتخاب کردید، برای اینکه از منحصر به فرد بودن موضوع خود مطمئن شوید، باید سوالی را برای آن تعریف کنید که به شما در زمینه انجام تحقیق کمک کند و نشان دهد که در پروپوزال به دنبال چه چیزی هستید. وقتی موضوع خود را به صورت سوالی مطرح کنید، قطعا به دنبال جواب منطقی و قانع کننده برای آن هستید که باید با انجام پروپوزال خود به آن پاسخ دهید. سوالات خوب و مناسبی که باید هنگام انتخاب موضوع از خود بپرسید عبارتند از:

 • آیا این موضوعی است که من به آن علاقه دارم؟
 • این عنوان خلاقانه است و در بیان و شرح آن اغراق نشده است؟
 • آیا عنوان انتخابی خیلی وسیع، دقیق و جزئی است یا خیر؟
 • چطور می توان از این موضوع در صنعت استفاده کرد؟
 • آیا مطالب موثق و قابل اتکا در ارتباط با این موضوع وجود دارد؟

برای انتخاب موضوع پروپوزال حتما به سوالات پر تکرار زیر پاسخ دهید

 • چرا این موضوع را انتخاب کردید؟
 • چه چیزی در آن مورد علاقه شماست؟
 • آیا در مورد موضوعات مورد نظر، ایده یا نظری دارید؟
 • ارائه دهندگان اطلاعات در این زمینه چه کسانی هستند؟
 • آیا از سازمان ها یا موسسات مرتبط با موضوع اطلاع دارید؟
 • سوالات اصلی این مبحث چیست؟
 • آیا روش تحقیقی در مورد موضوع وجود دارد؟
 • آیا طیف وسیعی از مسائل و دیدگاه ‌ها وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد؟
 • موضوع شما در کجا مهم است در سطح استان، کشور یا بین‌المللی؟
 • مکان های خاصی تحت تأثیر موضوع وجود دارد؟
 • آیا موضوع پروپوزال شما یک عنوان جدید است ؟
 • آیا می‌خواهید موضوع خود را با مطالعات پیشین مقایسه کنید؟

مرحله 5: درباره موضوع پروپوزال خود بیشتر تحقیق کنید

در این مرحله شما عنوان خود را انتخاب کرده اید. اما چیزی که تا این مرحله مشخص نیست، آن است که آیا عنوان انتخابی به اندازه کافی مطلب دارد یا خیر؟ برای اینکه به این مهم دست پیدا کنید، باید عنوان خود را در تمامی ژورنال های معتبر مانند ساینس دایرکت، Ieee Xplore و… جستجو کنید و تمامی مقالات نزدیک به عنوان خود را تحلیل کنید. به این ترتیب شما می توانید اقدام به انجام پروپوزال ارشد و دکتری کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که در مورد جنبه ‌های خاص تحقیق خود مطالعه عمیق و دقیق داشته باشید و یک طرح کلی از آنچه می‌ خواهید در تحقیق ‌تان ارائه کنید، ایجاد نمایید. با این 5 مرحله، موضوع پروپوزال خود را می‌توانید انتخاب کنید. اکنون تنها کاری که باید انجام دهید این است که پروپوزال خود را بنویسید.

سفارش پروپوزال کارشناسی ارشد در دورنوشت

انتخاب موضوع پروپوزال اولین قدم در فرایند پروپوزال نویسی است. توجه داشته باشید که انتخاب یک موضوع خوب ممکن است آسان نباشد. این کار باید به اندازه کافی دقیق صورت گیرد و در عین حال باید برای یافتن اطلاعات کافی به دقت جستجو کرد. یافتن یک موضوع پروپوزال جالب و به روز ممکن است تلاش زیادی بطلب، بنابراین شما باید آماده باشید تا زمان خود را بر این اساس برنامه ریزی کنید. برای اینکه هم موضوع مناسب برای پروپوزال خود انتخاب کنید و هم یک پروپوزال حرفه ای داشته باشید، کافیست سفارش پروپوزال دانشجویی خود را در دورنوشت ثبت کنید.

پرسش های متداول در زمینه انتخاب موضوع پروپوزال

دلیل حساسیت برای انتخاب موضوع پروپوزال چیست؟

زیرا بخش اصلی کار تحقیقی است و به نوعی راهنمای کل مراحل پروپوزال می باشد.

موضوع پروپوزال تا چه اندازه‌ ای می‌تواند بر روی روند کلی تحقیق تاثیرگذار باشد؟

تا حدود زیادی موضوع پروپوزال نشان دهنده کل مسیری است که در حین انجام تحقیق پیش رو دارید.

برای انتخاب موضوع پروپوزال از چه مسیر و پایگاه ‌ها داده ای می‌توان برای خلق ایده کمک گرفت؟

تمامی ژورنال هایی که منابع موثق دارند. بهتر است از ژورنال های لاتین استفاده کنید.

زمان تقریبی لازم برای انتخاب موضوع پروپوزال چه مقدار باید باشد؟

زمان لازم برای انتخاب موضوع بستگی به دانشجو، حوزه مطالعاتی‌، منابع مورد بررسی و قابلیت ‌های علمی او دارد.