در این مقاله به طور کامل توضیح خواهیم داد که چگونه سمینار بنویسیم؟ نوشتن سمینار می‌ تواند بسیار چالش برانگیز باشد، به ویژه هنگامی که برای اولین بار این کار را انجام می‌ دهید. با این حال، آنقدر ها هم که به نظر می‌ رسد سخت نیست و ما نحوه انجام سمینار ارشد را به شما آموزش می‌ دهیم. تنها چیزی که نیاز دارید زمان و تلاش است. یکی از مهمترین ویژگی های سمینار، رعایت اصول و ساختار سمینار نویسی است که با مطالعه این مقاله به راحتی می توانید یک سمینار خوب بنویسید. برای اینکه با ارائه سمینار آشنا شوید، مقاله نحوه ارائه سمینار ارشد را مطالعه کنید.

چگونه سمینار بنویسیم تا بیشترین نمره را کسب کنیم؟

سمینار یک کار تحقیقاتی است که اساسا ادامه موضوع پایان نامه را ارائه می‌ دهد و معمولا در محیط دانشگاهی به گروهی از دانشجویان و اساتید با رشته های تخصصی ارائه می‌شود. اگرچه سمینار ها اهداف و دستورالعمل ‌های خاصی در برخی دانشگاه ها دارند، اما روند کلی و قالب یکسان است. این مقاله شما را با روند نگارش و نوشتن سمینار راهنمایی می‌ کند و نکاتی را برای انجام سمینار حرفه ای ارائه می‌ دهد.

چگونه سمینار بنویسیم؟
چگونه یک سمینار بنویسیم؟

سمینار چیست؟

سمینار یک پروژه تحقیقاتی در دوران تحصیلات تکمیلی است که در یک قالب و ساختار مشخص قبل از انجام پایان نامه ارشد به دانشگاه ارائه می شود. وقتی استاد از شما می‌خواهد سمینار بنویسید، باید تمپلیت مفصلی را به شما ارائه دهد تا بدانید چه نکاتی را رعایت کنید. این موارد الزامات اساسی نوشتن سمینار هستند، اما وقتی اولین بار است که با انجام سمینار روبرو می‌ شوید، کار آسانی نیست. بنابراین اگر می ‌بینید که با سمینار ارشد در پیش دارید و هیچ ایده‌ای در ذهن ندارید، ادامه مطلب را بخوانید تا نکات بیشتری آشنا شوید.

4 نکته طلایی برای اینکه یاد بگیرید چگونه سمینار بنویسیم؟

در این قسمت از مقاله چگونه سمینار بنویسیم، ما می‌ خواهیم شما بدانید انجام سمینار با یکبار تلاش تقریبا غیرممکن است. شما باید بر روی مهارت ‌های تحقیقاتی و نوشتاری خود تمرین کنید، مخاطبان هدف خود را بشناسید و افکار خود را با کلمات مناسب تنظیم کنید. اگر به دنبال انجام سمینار ارشد هستید، می‌ توانید از مقالات آموزشی استفاده کنید و با تقویت دانش و مهارت ‌های خود، آنها را آزمایش کنید. مطالب مهم را به دانش خود اضافه می‌ کنید و محتوای منحصر به فرد و بی‌ نظیری ایجاد کنید. در ادامه با 4 نکته از مهمترین مراحل نوشتن سمینار آشنا می شوید.

نکته 1: تمپلیت سمینار خود را به طور کامل بشناسید

اولین گام برای اینکه بدانید چگونه سمینار بنویسیم آن است که باید ساختار سمینار خود را بشناسید. ممکن است یک قالب و تمپلیت شگفت انگیز تهیه کنید، اما اگر انتظارات استاد شما را برآورده نکند، معنی ندارد. در مرحله اول، باید موارد زیر را مشخص کنید:

 • موضوع سمینار شما چیست؟
 • خوانندگان شما چه کسانی هستند؟
 • سمینار شما باید چند صفحه داشته باشد؟
 • قواعد ساختار سمینار کدامند؟
 • چه نوع قالبی باید استفاده شود؟

نکته 2: ساختار سمینار ارشد را طبق شیوه نامه دانشگاه تنظیم کنید

همه سمینار های علمی باید ساختار مشخصی داشته باشند. لیستی از عناوین و زیرعنوان ‌ها، بخش ‎ها و زیر‌بخش های خود را بنویسید. لطفا مطمئن شوید که سازگار و متناسب هستند. به طور کلی هر نوشتاری دربرگیرنده مقدمه، پاراگراف های اصلی و نتیجه‌گیری است. در حال حاضر وظیفه شما این است که آنها را مشخص کرده و سمینار خود را خوب جلوه دهید.

کلیات سمینار

در این قسمت برای اینکه بدانید چگونه سمینار بنویسیم، باید موضوع تحقیق خود را ارائه دهید و آن را تقویت کنید. چرا این موضوع انتخاب شده است؟ نکات اصلی سمینار چیست؟ بخش مقدمه معمولا کوتاه است. وظیفه شما این است که نقطه شروع را تنظیم کرده و خوانندگان خود را آماده کنید. این پاراگراف را با یک سوال تحقیقی که قصد بررسی آن را دارید به پایان برسانید. سعی کنید سوال را به طرز ماهرانه ای طرح کنید تا مخاطبان شما درگیر یافتن پاسخ به آن شوند.

بخش اصلی سمینار

ایده خوبی است که این بخش را به دو قسمت نظری و کاربردی تقسیم کنید:

بخش نظری باید شامل اطلاعات پیشین و ارائه مبانی نظری شما باشد. شما همچنین باید در مورد ادبیات موجود در مورد این موضوع تحقیق کنید و یک تجزیه و تحلیل مختصر و اصلی ارائه دهید. سعی کنید منابع موثقی را که در زمینه مربوطه منتشر شده‌اند پیدا کنید که مفاهیم مورد بحث را از دیدگاه ‌های مختلف توضیح دهد. مرور ادبیات باید تحقیقات موجود را خلاصه کند. آنجاست که باید سوال خود را مطرح کرده و موضوع را جستجو کنید تا پاسخ ‌ها را پیدا کرده و شکاف ‌ها را پر کنید. اکنون، وقتی خوانندگان شما اطلاعات کافی دارند و می‌ توانند در مورد دیدگاه خود تصمیم بگیرند، می‌ توانید‌ بقیه سمینار را به قسمت عملی اختصاص دهید. در بخش‌ های بعدی، تجزیه و تحلیل، بحث و ارزیابی خود را از یک یا چند موضوع تحقیق بنویسید.

نتیجه گیری و پیشنهادات

در این قسمت از مقاله به جمع‌ بندی مطالب بپردازید، ایده‌ های خود را خلاصه کنید و ارزیابی خود را همراه با ارزیابی موضوع سمینار ارائه دهید. خوب است برخی از جنبه ‌ها و چشم ‌اندازهای دیگر را ارائه دهید تا خوانندگان خود را تحت تأثیر قرار دهید و آنها را به تحقیقات جدید ترغیب کنید.

نکته 3: سمینار را قالب بندی کنید

اکنون، هنگامی که سمینار خود را به پایان رساندید، وقت آن است که اطمینان حاصل کنید که مطابق با استاندارد های دانشگاهی است. سبک قالب ‌بندی به دانشگاه شما بستگی دارد. برای اطمینان از اینکه همه حاشیه ‌ها، فونت ها، سرفصل‌ ها و پاراگراف ‌ها را مطابق الزامات قرار داده‌اید، به آخرین نسخه راهنمای تمپلیت سمینار در دانشگاه خود نیاز دارید. همچنین ارائه همه منابع ضروری است. اگر هر بار که به کسی استناد می کنید رفرنس دهی کنید، اگر برخی نقل قول‌ ها را از دست دادید، محتوای شما را می توان سرقت ادبی دانست، بنابراین به چنین مسائلی توجه کنید. برای اینکه با نحوه رفرنس دهی آشنا شوید، مقاله روش های رفرنس دهی در پایان نامه را مطالعه کنید.

نکته 4: سمینار را تصحیح کنید

گام آخر برا اینکه بیاموزیم چگونه سمینار بنویسیم؟ باید به این نکته توجه کنیم که حتی بهترین نویسندگان نباید از مرحله تجدید نظر اجتناب کنند، زیرا ضروری است که محتوای شما بی‌ عیب و نقص باشد. توصیه می‌ کنیم بین لحظه ای که آخرین کلمه را می ‌نویسید و زمانی که برای تصحیح مجدد به متن بر می‌ گردید، مکث کوتاهی داشته باشید. این باعث می ‌شود مغز شما دوباره شارژ شود و بهتر کار کند. تمام غلط های نگارشی، خطا ها، جملات بی ‌مورد، ادعا های اثبات نشده را تصحیح کنید. ممکن است برخی پاراگراف ‌ها را برای بهتر شدن بازنویسی کنید، اما از هدف اولیه منحرف نشوید. اکنون هنگامی که سمینار تحقیقاتی شما آماده است، می‌ توانید آن را ار ارائه دهید و حتما انتظار یک نتیجه عالی را داشته باشید.

9 فرمول ضروری برای انجام سمینار ارشد

 • تمرین کنید.
 • حرفه ‌ای به نظر برسید.
 • اهداف و مقاصد خود را به وضوح بیان کنید.
 • اگر سمینار خود را به صورت پاورپوینت ارائه می‌ دهید، قانون کلی این است که  حدود 1 اسلاید در دقیقه را در نظر بگیرید. برای اینکه بدانید چگونه پاورپوینت طراحی کنید، مقاله چگونه پاورپوینت درست کنیم را مطالعه کنید.
 • همیشه محورهای اصلی و نکات اصلی سمینار را مشخص کنید و برای داده های خود وقت صرف کنید (نمودار ها، جداول).
 • مراجع مناسب انتخاب کنید.
 • با مخاطبان خود تماس چشمی زیادی برقرار کنید.
 • صحبت خود را با جملاتی که اهداف شما را برآورده می‌ کند، به پایان برسانید و سمینار خود را به پایان برسانید.
 • نتیجه گیری و پیشنهاد داشته باشید.

5 اشتباه جبران ناپذیر در هنگام انجام سمینار کارشناسی ارشد

 • ساخت اسلاید هایی که خواندن یا درک آنها غیرممکن است، به عنوان مثال، اشکال پیچیده، جداول بزرگ، نمودار های بزرگ.
 • ارائه سمینار ارشد را از روی صفحه مانیتور و یا یادداشت بخوانید.
 • هنگام صحبت کردن به مخاطب نگاه نکنید.
 • خیلی سریع، خیلی آهسته، خیلی آرام یا خیلی بلند صحبت کنید. یکنواخت صحبت نکنید.
 • استفاده از کلمات طنز آمیز در هنگام ارائه سمینار ارشد.
 • استفاده از کلمات سخت و پیچیده.

جمع بندی برای اینکه بدانید چگونه سمینار بنویسیم؟

 • پاسخ به این پرسش که چرا موضوعی انتخابی سمینار دارای اهمیت است؟
 • داشتن بخش های مختلف سمینار نظیر کلیات، بخش اصلی و نتیجه گیری.
 • از تکنیک نوشتاری که مناسب شیوه نامه دانشگاه شماست استفاده کنید.
 • کار خود را دوباره بخوانید و ثبات آن را بررسی کنید. هرگونه اطلاعات تکراری و بدون منبع را حذف کنید.
 • نکات دشوار را به روشنی توضیح دهید.
 • کار خود را دوباره بخوانید و از شخص دیگری بخواهید که آن را نیز تصحیح کند.
 • به یاد داشته باشید که همه منابع خود را ذکر کنید.
 • بررسی کنید تا سمینار شما تمام موضوعات مطرح شده در موضوع شما را مورد بررسی قرار دهد.
 • بحث و گفتگو بر روی محور های کلیدی سمینار.
 • خلاصه نمودن و جمع بندی کلیه مطالب ارائه شده.
 • پاسخگویی به سوالات مخاطبین در صورت مطرح کردن پرسش ها.

10 درصد تخفیف اولین ثبت سفارش سمینار کارشناسی ارشد در دورنوشت

در این مقاله به طور مفصل توضیح دادیم که چگونه سمینار بنویسیم؟ برای اینکه با روند انجام سمینار کارشناسی ارشد آشنا شوید، تمامی مطالب این مقاله را به طور کامل مطالعه کنید و به ترتیب بر روی سمینار خود اعمال کنید. اما اگر زمان اینکار را ندارید، کافیست سفارش سمینار خود را در دورنوشت ثبت کنید و از یک ارائه حرفه ای لذت ببرید. ما همیشه در کنارتان هستیم.

پرسش های متداول در مورد اینکه چگونه یک سمینار بنویسیم؟

آیا سمینار باید ساختار خاصی داشته باشد؟

بله. ساختار کلی سمینارها مشابه یکدیگر هستند. اما در جزئیات با هم متفاوت هستند و باید با ساختار متناسب با دانشگاه انجام شود.

مطالب مورد نیاز برای سمینار باید از کتب یا مقالات معتبر استخراج شود یا اینکه بهره گیری از مطالب موجود در وبلاگ ها کافی است؟

تمامی سمینار ها باید از مقالات معتبر داخلی و خارجی چند سال اخیر تهیه و تنظیم شوند. به هیچ عنوان نباید از سایت های متفرقه برداشت شود.

ارائه سمینار چقدر طول می کشد؟

معمولا ارائه سمینار بین 20 تا 25 دقیقه می باشد. در این زمان باید تمامی مطالب خود را تنظیم کنید و ارائه دهید.

معمولا سمینار شامل چند فصل است؟

سمینار ها معمولا در سه فصل کلیات، مبانی نظری – پیشینه پژوهش و نتیجه گیری تهیه می شوند.